Warwick School District

Warwick High School Announces 2020-2021 Science Fair Winners

Winners of the 2020-2021 Warwick High School Science fair were announced on Monday, March 15th.  Due to the COVID-19 pandemic a virtual community night was held instead on March 10th, this was an opportunity for students to still present their projects while having some engagement with judges and community members.  Students were very excited by the feedback they were receiving during the question and answer sessions.  

During the official judging there were 38 virtual breakout rooms running simultaneously, as students presented. Under normal circumstances the students start working on their science fair projects in early November.  Projects didn’t end up getting approved until January, making their timeline very crunched.  Students responded and adjusted.

Presentations were done in a variety of areas, including animal and plant sciences, biomedical and health science, chemistry, material science and much more.  After spending weeks conducting research, recording results and assembling the winners of each category were announced, below are the results:

Grand Champion: Connor Henry
Physics and Astronomy
"A Clear View Through the Clouds! Testing the Accuracy of a Peltier Effect Cloud Chamber Against A Geiger Meter"

Champion: Xavier Flaiz
Biochemistry, Microbiology, and Molecular Biology
"Anaerobic Digestion: The Effect of Manure from Cows, Horses, and Chickens on the Activity of Methanogens"

Reserve Champion: Lauren Matt
Chemistry
"The Effects of Ferrofluids on Oil Water Separation"

Animal and Plant Sciences

  • 1st Place: Jack Haught, "The Effect of Varied Colored and Sized Threats on a Cricket's Ability to Escape"
  • 2nd Place: Rami Maklouf
  • 3rd Place: Colin Hutchinson

Biochemistry, Microbiology and Molecular Biology

  • 1st Place: Zachary Flaiz, "Steaming Hot Peels"
  • 2nd Place: Asher Sabbagh
  • 3rd Place: Curtis Carvell

Biomedical & Health Sciences

  • 1st Place: Diana Owens, "The Effects of Various Foods on the Human Masculatory System"
  • 2nd Place: Joy Singer
  • 3rd Place: Ruby Montalvo
  • Honorable Mentions: Cody Lutz and Abbie Bender

Chemistry

  • 1st Place: Alexis Harnly, "The Effects of UV Irradiation and Heat on Pharmaceutical Degradation and Photostability"
  • 2nd Place: Christa Lowthert
  • 3rd Place: Marguerite McGrath
  • Honorable Mention: Alexa Ovalle

Earth & Environmental Sciences

  • 1st Place: Lily Grisbacher, "Improving Water Treatment: The Effect of pH on Alum Coagulation"
  • 2nd Place: Chris Stauffer
  • 3rd Place: Juliana Bogda
  • Honorable Mentions: Zoe Nogle and Faith Zickefoose

Energy and Material Sciences

  • 1st Place: Sarah Martin, "The Effect of Sunscreen SPFs on UVA and UVB Rays"
  • 2nd Place: Ethan Zipko
  • 3rd Place: Carter Hain
  • Honorable Mention: Isaac Sedlmyer

Physics & Astronomy

  • 1st Place: Liam Zee, "Radioactive Half-life:  Measuring the Effect of Time and Environmental Variables on Metastable Barium-137m"
  • 2nd Place: Sterling McFarlane
  • 3rd Place: Renee Watts
  • Honorable Mention: Jake Forgione

Special Awards

  • Punniest Title Award:
    Renee Watts, “Pendulums: The Best sWAY to Withstand an Earthquake”
  • The People’s Choice Award for the most popular project at Community Night:
    Chris Stauffer, "Just Keep Swimming: The Effect of Salinity, Movement, and Temperature On Dissolved Oxygen"

Congratulations to all participants! 

The next step for our science students is the North Museum Science and Engineering Fair (NMSEF) which is also being held virtually this year.